Komunikacja bez ograniczeń

Szybka komunikacja sieciowa i wbudowane nowoczesne drivery I/O

Bezpieczna i szybka komunikacja jest kluczowym elementem każdego systemu automatyki. Systemy nadzoru są odbiorcą wszystkich, płynących nieprzerwanie danych z procesu produkcji i pośredniczą w przekazywaniu istotnych informacji do systemów zarządzania przedsiębiorstwem. Komunikacja odgrywa strategiczną rolę w Movicon™, a wbudowane narzędzia i technologie zapewniają bezproblemowy i transparentny przepływ informacji, szybszy niż kiedykolwiek przedtem. Bez dodatkowych kosztów, w cenie podstawowej licencji, Movicon™11 zapewnia użytkownikom bogatą bibliotekę driverów I/O. Konfiguracja i uruchomienie komunikacji z systemami sterowania (PLC, CNC, Fieldbus) jeszcze nigdy nie były tak szybkie. Pomocny Asystent (Wizard) pozwala automatycznie importować i konfigurować zmienne bezpośrednio z projektu PLC oszczędzając czas i redukując ryzyko popełnienia błędu. Biblioteka driverów I/O obsługuje wszystkie obecnie dostępne sterowniki i systemy sterowania PLC. Dodatkowe drivery mogą być tworzone przy użyciu narzędzi SDK.

Technologia OPCopc_foundation_member
Oprócz wbudowanych driverów I/O Movicon™11 w pełni wspiera pełną obsługę technologii OPC (OLE for Process Control) jako klient i serwer OPC według specyfikacji DA (COM) i XML DA. Podłączanie do serwerów OPC uproszczono do maksimum, zmniejszając czas poświęcony na konfigurację o co najmniej połowę poprzez zastosowanie automatycznego kreowania pozycji listy zmiennych. Movicon™11 jest certyfikowany przez organizację OPC, a Progea jest jej aktywnym członkiem.

Doskonała funkcjonalność sieciowa
Zastosowana architektura klient/serwer gwarantuje dynamiczną dystrybucję danych w całej sieci. Zastosowana w Movicon™11 technologia oparta na usługach webowych i SOAP jest obecnie jedną z najbardziej zaawansowanych. Wymiana danych procesowych (tagów) pomiędzy węzłami jest natychmiastowa i bezpośrednia po kliknięciu na stacji klienckiej. Stacje typu serwer mogą pracować w środowisku Windows 7 lub Windows CE. Komunikacja w sieci domyślnie oparta jest na protokole TCP/IP i jest całkowicie konfigurowalna, co pozwala spełnić wymagania administratorów sieci  jedynie poprzez nieskomplikowane modyfikacje parametrów  projektu.

Grafica-oggetti-Pag-9_mod

Połączenie ODBC ze zmiennymi procesowej bazy danych
Procesowa baza Realtime DB systemu Movicon™11 posiada ważną cechę ułatwiającą integrację z systemami informatycznymi przedsiębiorstwa. Każdy Tag (zmienna) ma właściwość, dzięki której możliwe jest połączenie (zapis/odczyt) z zewnętrzną bazą danych. Cała procesowa baza danych, lub jej część, może być udostępniana w sposób przejrzysty i automatyczny. Pozwala to na udostępnianie informacji z hali produkcyjnej do biznesowego systemu zarządzania firmy w czasie rzeczywistym.

Integralne i otwarte narzędzia SDK
Movicon™11 cechuje się maksymalną otwartością na niestandardowe protokoły komunikacyjne. Wewnętrzny driver pozwala uzyskać dostęp do rzeczywistych zmiennych  poprzez pamięć współdzieloną. Dostęp do zmiennych możliwy jest z poziomu DLL, ActiveX lub OCX, które również wykorzystane zostały do zarządzania komunikacją z systemem. Specjalnie zaprojektowane środowisko SDK przeznaczone jest do tworzenia nowych zewnętrznych driverów kompatybilnych z Movicon. Poprzez użycie standardowych mechanizmów OLE systemu Windows Movicon™11 zezwala na uzyskanie dostępu do projektów pracujących w trybie Runtime.